[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 5 - ( 6-1397 ) ::
جلد 3 شماره 5 صفحات 41-100 برگشت به فهرست نسخه ها
تدوین برنامه درسی کارشناسی ارشد رشته حسابداری قضایی(دادگاهی) وضد تقلب
دکتر زهرا دیانتی دیلمی 1، دکتر اصغر سلطانی2، دکتر حامد عمرانی3
1- دانشیار گروه حسابداری دانشگاه خوارزمی (نویسنده مسئول) ، dianati@khu.ac.ir
2- استادیار گروه حسابداری دانشگاه اصفهانasgharsoltani@gmail.com
3- استادیار گروه حسابداری دانشگاه خوارزمی o‌mrani86@gmail.com
چکیده:   (403 مشاهده)
افزایش جرایم  یقه سفید و فسادهای مالی، تجهیز حسابرسان و حسابداران به مهارتهای قضایی را به ویژه در سالهای اخیر ضروری ساخته است. برای اینکه بتوان مباحث حسابداری قضایی(دادگاهی) و ضد تقلب را در برنامه درسی موسسات آموزشی و دانشگاه ها وارد کرد، نیاز است تا بررسی دقیقی درخصوص دانش، مهارت ها و توانایی های لازم برای افرادی که می خواهند در این زمینه کسب دانش و مهارت کنند، صورت گیرد.  هدف تحقیق حاضر،  ارائه یک برنامه درسی آموزشی در زمینه مباحث ضد تقلب و حسابداری دادگاهی(قضایی) است که بتواند مبنایی باشد برای تدریس مباحث مذکور در مراکز آموزشی و دانشگاهی، سازمان های دولتی و خصوصی، کارشناسان رسمی دادگستری و سایر نهادهای مرتبط. در برنامه درسی ارائه شده در این تحقیق که ماحصل بیش از یک سال و نیم تحقیق به روش فراسنتز روی برنامه درسی مراکز آموزشی و دانشگاهی دارای این رشته تحصیلی در جهان، مقالات و کتب منتشره در اینخصوص است، 32 واحد(شامل یازده واحد تخصصی،  یازده واحد پایه ، شش واحد اختیاری و  چهار واحد پایان نامه) درنظر گرفته شده است. کیفیت این برنامه درسی، از طریق پرسشنامه توزیع شده بین 39 خبره دارای دانش لازم درزمینه حسابداری قضایی(دادگاهی) و ضد تقلب بررسی شده است. نتایج آزمون t تک نمونه ای موید این مطلب است که مطابق نظر خبرگان مذکرو، این برنامه درسی دانش و مهارت لازم برای حسابداری دادگاهی را به دانشجویان این رشته منتقل می کند و از جامعیت لازم برخوردار می باشمی باشد[1].
 

[1] این مقاله مستخرج از طرح پژوهشی مصوب و با حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه خوارزمی انجام شده است که بدینوسیله  مراتب تشکر و قدردانی خود را از دانشگاه خوارزمی  ابراز می داریم.
واژه‌های کلیدی: حسابداری قضایی(دادگاهی)، تقلب، برنامه درسی
متن کامل [PDF 578 kb]   (311 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۱۶
فهرست منابع
1. برزگری خانقاه ، جمال ؛ مروتی شریف آبادی، علی ؛ صحت، صفیه (1396)." کنکاشی در ویژگی های شخصیتی، مهارتی و اخلاقی حسابداران دادگاهی با استفاده از تکنیک تاپسیس"، دو فصلنامه حسابداری ارزش و رفتاری، دوره ۲، شماره ۴، ص 95-69.
2. دیانتی دیلمی، زهرا (1396)."راهنمای تدوین برنامه درسی برای تعلیم و تربیت حسابداران متخصص در زمینه مباحث قضایی و تقلب"، اولین همایش سراسری مشترک کارشناسی حسابداری و حسابرسی دانشگاه اصفهان و کانون کارشناسان رسمی دادگستری اصفهان، آذر ماه 1396.
3. دیانتی دیلمی، زهرا، (1397)، روش تحقیق کیفی و کمّی در حسابداری: با استفاده از نرم افزار spss، انتشارات عدالت نوین.
4. دکتر زهرا دیانتی دیلمی، 1396، راهنمای تدوین برنامه درسی برای تعلیم و تربیت حسابداران متخصص در زمینه مباحث قضایی و تقلب ، اولین همایش سراسری مشتکر کارشناسی حسابداری و حسابرسی دانشگاه اصفهان و کانون کارشناسان رسمی دادگستری اصفهان، دانشگاه اصفهان.
5. رحمانی، علی و غلامزاده لداری، مسعود، (1390)، حسابداری دادگاهی : جای خالی آموزش حسابداری دادگاهی در ایران، حسابدار، شماره 234 (6)، صص 68 – 73.
6. رحمانی، حلیمه و رجب دری، حسین(1396)، حسابداری قانونی و اهمیت به کار گیری آن در سازمان، حسابدار، شماره 300 و 301، صص 36-41
7. سلطانی فر، علی اصغر (1395)."تاثیر حسابداری و حسابرسی دادگاهی در کنترل تقلب و بهبود کنترل‌های داخلی و گزارشگری مالی"، پایان نامه کارشناسی ارشد ، دانشکده مدیریت و حسابداری، دانشگاه آزاد یزد.
8. سجادی، سید حسین و کاظمی، توحید(1395)، الگوی جامع گزارشگری مالی متقلبانه در ایران به روش نظریه پردازی زمینه بنیان ، پژوهش های حسابداری مالی، دوره 6، شماره 1 - شماره پیاپی 21، صص185-204
9. صحت ، صفیه (1396)."تحلیل شکاف بین ادراک و انتظارات از ویژگی‌های حسابداران دادگاهی"، پایان نامه کارشناسی ارشد ، دانشکده مدیریت و حسابداری، دانشگاه امام جواد یزد.
10. قربانی، نسیم (1397، بررسی ضرورت راه اندازی رشته حسابداری دادگاهی در دانشگاه ها و اولویت بندی دروس آن: دیدگاه خبرگان دانشگاهی و حرفه ای، پایان نامه کارشناسی ارشد، رشته حسابداری، دانشکده علوم مالی، دانشگاه خوارزمی.
11. مشایخی ، بیتا ؛ آژنگ، احمد (1392)."حسابداری دادگاهی و عدالت"، نشریه حسابدار ، بهمن و اسفند 1392.
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dianati Deilami Z, Soltani A, Omrani H. Curriculum Development: A Master's Degree Program in Anti- Fraud and Forensic Accounting. aapc. 2018; 3 (5) :41-100
URL: http://aapc.khu.ac.ir/article-1-486-fa.html

دیانتی دیلمی زهرا، سلطانی اصغر، عمرانی حامد. تدوین برنامه درسی کارشناسی ارشد رشته حسابداری قضایی(دادگاهی) وضد تقلب . فصلنامه حسابداری ارزشی و رفتاری. 1397; 3 (5) :41-100

URL: http://aapc.khu.ac.ir/article-1-486-fa.htmlدوره 3، شماره 5 - ( 6-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه دستاوردهای حسابداری ارزشی و رفتاری Valued and Behavioral Accountings Achievements
Persian site map - English site map - Created in 0.15 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855